, czyli owczarek francuski krótkowłosy-beauceron jest zakwalifikowany do grupy pierwszej FCI, jako pies pasterski. Jego głównym zadaniem było pilnowanie stad owiec, obrona ich przed drapieżnikami. W 1809 roku w Księdze Rolniczej księdza Roziera wyróżniono dwa typy owczarków francuskich. Ten z nizin pracował na otwartym terenie, był lekki, ruchliwy, miał długą sierść i to był Briard, czyli Berger de Brie. Z kolei drugi bronił stada. Śmiały, silny, niesamowicie odważny - oto Berger de Beauce.

W Polsce zaczęto go hodować dopiero w 1990 roku. Gentilhomme campagnard (ziemski szlachcic), to określenie doskonale odzwierciedla osobowość tego psa. Jest to pies o wspaniałych cechach charakteru: energiczny i cierpliwy, wrażliwy i zrównoważony, czujny – reaguje adekwatnie do zagrożenia. Dzięki temu doskonale się nadaje na towarzysza dla osób aktywnych.

Wygrywa konkursy posłuszeństwa, zawody psów tropiących, obrończych, a także agility. Wpatrzony w swego przewodnika oczekuje na kolejne zadanie.

W swojej ojczyźnie sprawdza się jako pies policyjny, gruzowiskowy, pracuje także w służbach celnych. Pilnuje powierzonego mu obejścia - jest niestrudzonym stróżem. Bardzo chętnie współpracuje z osobami niepełnosprawnymi jako przewodnik lub po prostu asystent. A nad wszystko jest wspaniałym towarzyszem dnia codziennego.

Po prostu - OWCZAREK!!!